Program Urbani Šokci jedan je od niza aktivnosti udruge Šokačka grana Osijek koja se sustavno brine o očuvanju, dokumentaciji i prezentaciji baštine Šokaca i Bunjevaca koji žive na području Slavonije, Baranje, Srijema, Cvelferije, Bačke, Banata i Mađarske. U svoje djelovanje uključuje i suradnje sa susjednim zemljama koje teritorijalnim granicama obuhvaćaju prostore u kojima ova dva etniciteta žive.
Dugovječnost i tradicija ovog programa govore o tome koliko je potrebno znanstveno i stručno proučavanje, sakupljanje i prezentacija tradicije, ali i svakodnevice Šokaca i Bunjevaca, a Šokačka grana Osijek sa svojim suradnicima (Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, Vinkovački šokački rodovi) jedina je koja sustavno provodi istraživanja o fenomenima Šokaca i Bunjevaca na ovim prostorima. Kroz izlaganja stručnjaka iz različitih područja (etnolozi, antropolozi, lingvisti, filolozi, teolozi, teatrolozi, književnici, sociolozi...) svake se godine obradi određena problematika i fenomen dviju etničkih skupina, a radovi su potom sačuvani u obliku zbornika, časopisa i drugih programskih
materijala.
Kako bi se šokačka i bunjevačka baština i dalje istraživala i zapisivala, Šokačka grana Osijek nastavit će u suradnji sa sličnim udrugama poticati i obogaćivati bazu istražene tradicijske kulture Šokaca i Bunjevaca.
Rezultat ovog rada je 13 izdanih Zbornika u kojima su sadržani svi radovi eminentnih stručnjaka iz ovog područja. U ovih 18 godina projekt su vodili Vera Erl, Ružica Pšihistal i Katarina Dimšić koje su svojim znanjem i zalaganjem ovaj projekt dovele do jedne iznimne razine.
Voditelji projekta: Tena Babić Sesar i Marija Raguž